Aktualności


14 KWIECIEŃ

ZAPRASZAMY NA NASZ NOWY PROFIL NA FACEBOOK’U

Zachęcamy do systematycznego odwiedzania naszego profilu na Facebooku. Pojawiać się będzie sporo nowości z branży pomp ciepła, klimatyzacji, wentylacji i instalacji inteligentnego domu. Poza tym trochę inspiracji i promocje. Nie zabraknie też tematów odprężających i „na wesoło”.
Będziemy również dla naszych fanów organizować zabawy i konkursy.

Zapraszamy na https://www.facebook.com/climakomfort/


30 MARZEC

CLIMA KOMFORT NA TARGACH DOM INTELIGENTNY

System Inventia w pełnej krasie! Miło nam poinformować, że w ostatnich miesiącach zakończyliśmy ostatni etap prac wdrożeniowych związany z zintegrowanym sterowaniem INVENTIA. Dom energooszczędny i inteligentny mogą, więc już Państwo zamówić w jednej firmie. Jest to przełomowa oferta na rynku, która rozwiązuje szereg dotychczasowych problemów i trudności związanych z koniecznością zamawiania instalacji pompy ciepła, klimatyzacji, wentylacji, czy fotowoltaiki u jednego wykonawcy, a instalacji inteligentnego domu u drugiego instalatora. Możliwość opracowania koncepcji, a następnie montażu tak różnych systemów przez jedną firmę to oszczędność czasu i pieniędzy. Konieczność koordynacji działań przez różnych wykonawców, którzy nie znają swych rozwiązań, była jak dotąd jedną z głównych przeszkód na drodze szybkiej i sprawnej budowy systemu nadrzędnego sterowania.

Na naszym stoisku będą mogli Państwo zobaczyć jak proste z systemem INVENTIA staje się sterowanie w naszym domu oświetleniem, roletami, pompą ciepła, klimatyzacją i wentylacją. Nie potrzeba już osobnego pilota do klimatyzatora, programatora do pompy ciepła, centrali wentylacyjnej, czy pilota do rolet zewnętrznych. Wszystko możemy mieć pod kontrolą z jednego miejsca!


25 MARZEC

WSPIERAMY GKM GRUDZIĄDZ

Miło nam poinformować, że przedłużyliśmy umowę sponsorską na sezon 2016 z klubem żużlowym GKM Grudziądz. Już trzeci sezon będziemy razem z naszą ekstraligową drużyną.

W dniu 20 marca miała miejsce prezentacja drużyny na nadchodzący sezon. Z nadziejami słuchaliśmy zawodników naszego teamu, którego filarami w nadchodzącej rywalizacji będą indywidualny mistrz świata z 2010 roku Tomasza Gollob, brązowy medalista drużynowych mistrzostw świata z 2015 roku Krzysztof Buczkowski oraz tegoroczny uczestnik cyklu Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata Antonio Lindbaeck. Sympatycznym akcentem prezentacji był również udział naszego pracownika Mariusza Rohna w konkursie wiedzy o naszym klubie żużlowym. Mariusz wykazał się bogatą wiedzą o samych zawodnikach oraz historii klubu. Gratulujemy!

Zawodnikom GKM Grudziądz życzymy przede wszystkim bezpiecznej jazdy, a ponadto samych sukcesów.

Do zobaczenia na stadionie GKM Grudziądz przy ulicy Hallera 4 w Grudziądzu!


11 GRUDZIEŃ

SYSTEM INVENTIA Z POMPĄ CIEPŁA W WARSZAWIE

PINVENTIA integruje system grzewczy oraz wentylacyjny zaspokajając potrzeby domowników w świeże, chłodne powietrze podczas upalnych dni oraz w ciepłe, gdy na za oknem jest zimno. Zastosowano pompę ciepła IDM TERRA SW 10 Complete HGL, która zaopatruje budynek zarówno w ciepłą wodę grzewczą jak i ciepłą wodę użytkową. Moc tej pompy wymagała wykonania trzech odwiertów po 80 metrów każdy (w sumie 240 metrów). Bardzo wysoki odzysk ciepła, nawet w czasie mrozów oraz uzyskanie świeżego powietrza możliwy jest dzięki centrali wentylacyjnej PROVENT MISTRAL 600 EC z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Zaletą zastosowanej technologii HGL w pompie ciepła jest uzyskanie w krótkim czasie ciepłej wody użytkowej o wysokiej temperaturze, pozbawionej bakterii legionella. Jest to możliwe dzięki podgrzewaniu przepływowemu przez zasobnik HYGIENIK 800/35.


20 LISTOAPADA

INSTALACJA Z POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA W ŚWIECIU

Pompa ciepła zasila w energię cieplną nowo wybudowany dom mieszkalny jednorodzinny.

Parametry wykonanej instalacji:

 • powietrzna pompa ciepła NEURA typu monoblok NANO L 10 EuC-n
 • ciepła woda użytkowa przygotowywana przez niezależną pompę ciepła powietrze/woda montowaną wewnątrz budynku. Zastosowano urządzenie VT 3130 produkcji duńskiej firmy VESTTHERM
 • wewnętrzna instalacji grzewcza – ogrzewanie podłogowe
 • programator NTouch z ekranem dotykowym
 • system zdalnego sterowania WEB DIALOG


5 LISTOPAD

PAŁAC POLEDNO JUŻ OTWARTY

Zakończyła się Inwestycja budowy kompleksu restauracyjno-hotelowego w Polednie z unikatową na skalę europejską wystawą edukacyjno-przyrodniczą. W obiekcie zainstalowaliśmy innowacyjny system klimatyzacji i ogrzewania MULTI V Water IV firmy LG o mocy ponad 150kW, w którym czynnikiem chłodniczym jest woda. System charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem wydajności COP – 5,9, niezależnie od temperatur zewnętrznych. Układ współpracuje z kotłownią gazową o mocy 200kW zasilaną z kotłów firmy BRÖTJE. System wentylacji mechanicznej zbudowany został w oparciu o 10 central wentylacyjnych firmy VBW Engineering i gwarantuje najwyższy komfort odwiedzających. Dla prostoty obsługi tak rozbudowanych instalacji nasza firma zaprojektowała i wykonała system sterowania nadrzędnego INVENTIA Building Solution nadzorujący pracę wszystkich instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodzących znajdujących się w budynku. Obsługa systemów odbywa się z poziomu recepcji obiektu i ściśle współpracuje z systemem zarządzania hotelem. Tak skonfigurowane rozwiązanie zapewnia wysoce energooszczędne zabezpieczenie potrzeb związanych z dostawą ciepła, chłodu, ciepłej wody użytkowej oraz świeżego powietrza w obrębie całego kompleksu.


12 SIERPIEŃ

URUCHOMIENIE INSTALACJI POMP CIEPŁA I WENTYLACJI MECHANICZNEJ W PRZASNYSZU

Montaż wykonano w nowobudowanym domu jednorodzinnym. Zastosowano wewnętrzną pompę ciepła glikol/woda firmy NEURA. Urządzenie realizuje funkcję centralnego ogrzewania. Dla potrzeb ciepłej wody użytkowej wdrożono rozwiązanie na bazie niezależnej pompy ciepła c.w.u. produkcji duńskiej firmy VESTTHERM. Budynek wyposażono także w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Parametry wykonanej instalacji:

 • wewnętrzna pompa ciepła NEURA S 10 EuC
 • ciepła woda użytkowana z niezależnej pompy ciepła c.w.u. VT 3130
 • wewnętrzna instalacji grzewcza – ogrzewanie podłogowe
 • 2 sondy pionowe po 100 m każda, łącznie 200 m
 • centrala wentylacyjna Pro-Vent MISTRAL SMART 400 EC z wbudowanym bypass-em, wyposażona w przeciwprądowy wymiennik ciepła
 • dystrybucja powietrza na bazie izolowanych kanałów z blachy ocynkowanej
 • tłumiki hałasu na ssaniu, tłoczeniu, nawiewie i wywiewie


1 SIERPIEŃ

ROZRUCH KOLEJNEJ INSTALACJI Z POMPĄ CIEPŁA – GDYNIA

Pompa ciepła współpracująca z sondami pionowymi została zamontowana w istniejącym budynku, tak więc zadanie miało charakter modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Obiekt dotychczas był ogrzewany za pomocą pieca na paliwo stałe.

Parametry wykonanej instalacji:

 • wewnętrzna pompa ciepła NEURA S 10 EuC
 • ciepła woda użytkowana z niezależnej pompy ciepła c.w.u. VT 3130
 • ciepła woda użytkowana z gruntowej pompy ciepła NEURA S 10 EuC podgrzewana w zasobniku pojemności 300 l wyposażonym w wężownicę grzewczą powierzchni 3,8 m²
 • wewnętrzna instalacji grzewcza – grzejniki
 • zbiornik buforowy pojemności 300 l
 • 2 sondy pionowe po 100 m każda, łącznie 200 m


29 CZERWIEC

URUCHOMIENIE INSTALACJI GRZEWCZEJ

Uruchomienie instalacji grzewczej miało miejsce jesienią 2014 r. Całe zadanie polegało na zmodernizowaniu dotychczasowego układu z kotłem olejowym jako centralnym źródłem ciepła dla czterech wolnostojących obiektów na terenie Rejonu. Z uwagi na zły stan podziemnej sieci ciepłowniczej łączącej wszystkie budynki, koncepcja opierała się na budowie zdecentralizowanego systemu, z niezależnym źródłem ciepła w postaci pompy ciepła w każdym obiekcie. Ponieważ poza budynkiem administracyjnym, w którym znajdowała się do tej pory kotłownia olejowa, w pozostałych nie było typowych pomieszczeń technicznych to zastosowano zewnętrzne pompy ciepła glikol/woda współpracujące z sondami pionowymi.

 1. Budynek Warsztatowo – Magazynowy: kaskada dwóch pomp ciepła NEURA S 20 EuC.
 2. Budynek Biuro Obsługi Klienta: pompa ciepła NEURA S 18 EuC.
 3. Budynek Stacji Obsługi Samochodów: pompa ciepła NEURA S 18 EuC.

Nominalna moc grzewcza zainstalowanych pomp ciepła wynosi 76 kW. Na potrzeby dolnego źródła ciepła w postaci kolektora pionowego wykonano 14 sond pionowych o łącznej długości 1054 m. Pompy ciepła zostały wyposażone w system zdalnego sterowania i kontroli WEBDIALOG, dzięki czemu są objęte opieką online 24h/dobę.

Zastosowanie pomp ciepła wpłynęło na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem budynków. Dzięki wdrożonym wysokosprawnym rozwiązaniom modernizacja układu cieplnego w Rejonie Dystrybucji Nakło zakwalifikowana została do przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Efekt energetyczny modernizacji:

 • Ogrzewanie piecem olejowym – 148 351,15 kWh
 • Ogrzewanie pompa ciepła – 31 234,84 kWh
 • Oszczędności – 117 116,31 kWh

Przy rynkowej cenie energii elektrycznej dla rozliczeń dwutaryfowych roczne oszczędności wynoszą ok. 60 000,00 zł. Czas zwrotu nakładów z inwestycji to ok. 4 lata.


22 KWIECIEŃ

WNIOSKI O DOFINANSOWANIE POMP CIEPŁA I FOTOWOLTAIKI OD 24 KWIETNIA!

Została uruchomiona długo oczekiwana ścieżka dofinansowania prywatnych mikroinstalacji OZE w ramach programu PROSUMENT. Program wsparcia małych instalacji budowanych przez klientów indywidualnych i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe jest realizowany przez Bank Ochrony Środowiska. Od 24 kwietnia rusza nabór wniosków o dofinansowanie min. pomp ciepła i fotowoltaiki. Wnioski można składać w oddziałach BOŚ na terenie całego kraju.

W odpowiedzi na rygorystyczne wymagania programu PROSUMENT możemy już dziś zapewnić, że jesteśmy przygotowani na kompleksową obsługę z zakresu pomp ciepła i fotowoltaiki, począwszy od fazy projektu, poprzez przygotowanie wniosków, uzyskanie niezbędnych zezwoleń, wykonawstwo, nadzór i odbiór przez upoważnione osoby. Posiadamy już doświadczenie w tym zakresie dzięki przygotowaniu pierwszych aplikacji w ramach ścieżki dofinansowania prywatnych instalacji OZE realizowanej przez niektóre Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oczekujesz maksymalnego dofinansowania pomp ciepła i instalacji PV? Zapraszamy do kontaktu!


12 MARZEC

POMPY CIEPŁA NEURA NA TARGACH W AUSTRIACKIM WELS

Targi w austriackim Wels to największe coroczne spotkanie branży odnawialnych źródeł energii w Austrii. Swoje nowości prezentują min. wszyscy liczący się na rynku europejskim producenci pomp ciepła. W wydarzeniu tym jak co roku brała również udział firma NEURA.

Trwające 5 dni wydarzenie zakończyło się ogromnym sukcesem. Stoisko firmy NEURA odwiedziły tysiące osób, zarówno klientów indywidualnych jak i przedstawicieli firm instalacyjnych z branży. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście zaprezentowane nowości.

Pompy ciepła NEURA na targach w austriackim Wels

NBD PICO – nowa kompaktowa gruntowa pompa ciepła glikol/woda.
Pompa NDB PICO to doskonała oferta firmy NEURA dla domów o niskim zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Nominalna moc grzewcza jednostki wynosi 3,8 kW. Urządzenie jest dwufunkcyjne, co oznacza, że może ogrzewać dom i ciepłą wodę do mycia i kąpieli. Ciepła woda użytkowa jest podgrzewana w zintegrowanym zasobniku pojemności 300 l co gwarantuje zabezpieczenie dostaw ciepłej wody nawet licznej rodzinie oraz niezawodną pracę samej pompy ciepła. Wszystko dzięki dużej pojemności zasobnika i powierzchni jego wężownicy grzewczej. Woda podgrzewana jest szybko, a dostarczana przez pompę ciepła energia cieplna jest skutecznie w całości odbierana przez zbiornik. Pompa ciepła NDB PICO może współpracować z dolnym źródłem ciepła postaci kolektora pionowego lub poziomego.

LWA i LWRA – nowe kompaktowe powietrzne pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej.
Bardzo ciche urządzenia (poziom hałasu 34 – 37 dB), które idealnie nadają się przede wszystkim do istniejących budynków, w których ciepła woda do mycia i kąpieli jest podgrzewana w kotłach na paliwo stałe i w piecach olejowych lub gazowych na gaz z butli. Instalacja takiej pompy znacznie obniża koszty eksploatacji. Dzięki inteligentnemu programatorowi możemy ustawić tak pracę urządzenia aby wykorzystywało ono maksymalnie prąd z taniej taryfy. W przypadku kotłów na paliwo stałe zastosowanie pompy uwalnia użytkownika od obowiązków palacza w okresie wiosny i lata.
Pompa ciepła c.w.u. LWRA posiada zasobnik pojemności 200 l, a pompa LWA jest dostępna z zasobnikami o pojemności 200 l lub 270 l.
Pompy ciepła zostały wyposażone w nowoczesny system ochrony antykorozyjnej zbiornika ACI Hybride. Jest to połączenie anody magnezowej i tytanowej. Dzięki temu rozwiązaniu zbiornik jest dynamicznie chroniony poprzez uaktywnianie bariery ochronnej. Bariera ta jest dostosowywana do aktualnych warunków środowiska wodnego. Zapewnia to niezwykle długą żywotność zbiornika.


1 MARZEC

POMPY FIRMY NEURA SĄ DOSTĘPNE W WERSJI MONTAŻU WEWNĄTRZ BUDYNKU!

Z przyjemnością informujemy, że od 1 marca 2015 r. gruntowe pompy ciepła bezpośredniego parowania firmy NEURA są dostępne również w wersji montażu wewnątrz budynku! Dzięki temu urządzenia NEURA są w tej chwili najbardziej uniwersalnymi na rynku pod względem wyboru lokalizacji instalacji. Do tej pory nasi klienci mieli możliwość decydowania o zewnętrznym lub wewnętrznym montażu dla gruntowych pomp ciepła typu glikol/woda lub dla pomp woda/woda.

Jednostki bezpośrednie parowanie/woda z przeznaczeniem do ustawienia wewnątrz ogrzewanego obiektu mają oznaczenie D EuC Split. Parametry techniczne są identyczne jak klasycznych zewnętrznych pomp ciepła NEURA z technologią NDX (bezpośrednie parowanie made by NEURA). Dzięki wprowadzeniu rozwiązania typu Split macie Państwo w tej chwili pełną swobodę decydowania gdzie ma być zlokalizowana

Wasza pompa ciepła, niezależnie od tego czy jest to typ:

 • bezpośrednie parowanie/woda (technologia NDX);
 • glikol/woda (technologia NDB);
 • woda/woda (technologia NDW);


13 LUTY

CENTRUM TARGOWO-WYSTAWIENNICZE W MYŚLĘCINKU

Firma Clima Komfort podpisała nowy kontrakt na kompleksowe wykonanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w związku z budową Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku. Obiekt ma być oddany do użytku z końcem września przyszłego roku. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 16 tys. m. kw.


10 LUTY

PROGRAM PROSUMENT

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył przyjmowanie wniosków od banków zainteresowanych udziałem w realizacji programu PROSUMENT, który wspiera zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Obsługę programu PROSUMENT w tzw. ścieżce bankowej będzie prowadził Bank Ochrony Środowiska w swoich placówkach na terenie całego kraju. Tak więc będą mogli Państwo teraz nabyć pompy ciepła oferowane przez Clima Komfort ze wsparciem w postaci dotacji. Przypominamy, że instalowane przez nas urządzenia spełniają wszystkie restrykcyjne wymagania programu. Posiadamy już doświadczenie przy aplikacjach do programu PROSUMENT. Pomagaliśmy przy ich kompletowaniu klientom, którzy nabywali pompy ciepła z dotacją w ścieżce obsługiwanej przez warmińsko-mazurski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Fundusz ten w obsługiwanej przez siebie ścieżce programu PROSUMENT udostępnił część środków z całej przyznanej mu puli na dotacje dla osób fizycznych.


16 STYCZEŃ

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA NANO PRACUJĄ EFEKTYWNIE

W intensywnej dla nas pod względem instalacyjnym drugiej połowie 2014 roku zamontowaliśmy kolejne powietrzne pompy ciepła NANO. Kolejne pompy NANO zostały zainstalowane zarówno w domach nowo budowanych i istniejących. W domach istniejących zastąpiły jako źródła wiodące przede wszystkim kotły olejowe, bądź gazowe. Od początku września 2014 roku do dziś tj. 16.01.2015 r. żadna z zainstalowanych jednostek nie musiała być wspomagana źródłem szczytowym w postaci grzałki elektrycznej, bądź kotła choćby przez 5 minut. Potwierdza to wysoką wydajność powietrznych pomp NANO. Dzięki systemowi zdalnej kontroli WEB DIALOG użytkownicy mogą na bieżąco monitorować pracę swoich pomp. Wysoka estetyka sprawia, że urządzenia te doskonale komponują się z architekturą niemal każdego obiektu.


11 GRUDZIEŃ

NOWY MODEL POMP CIEPŁA C.W.U. VT!

W naszej ofercie pojawił się nowy model niezwykle popularnych w Polsce pomp ciepła c.w.u. VT produkcji duńskiej firmy VESTTHERM A/S. Nowa linia urządzeń to VT 313x i jest ona okrągłą wersją uznanego już powszechnie VT 213x.

Parametry pomp ciepła c.w.u. VT 313x zostały już sprawdzone zgodnie z najnowszymi obowiązującymi dla tego typu urządzeń normami EN 16147:2011, EN 12102 oraz EN 9614-2. Certyfikacji dokonał jeden z czołowych, niezależnych europejskich instytututów. Sprawność COP pomp ciepła c.w.u. VT 313x jest obecnie jedną z najwyższych i wnosi 3,0! Sprawności tej nie należy porównywać do urządzeń, których parametry podawane są według starej nowrmy EN 255-3. Norma ta stawiała inne wymagania certyfikowanym urządzeniom.