Kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Trwa budowa nowego Kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

8-kondygnacyjny gmach pomieści m.in. cztery sale koncertowe- symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Obiekt będzie składał się z około 640 pomieszczeń. Generalnym Wykonawcą jest Unibep SA- jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce z 70-letnią tradycją. Zobowiązany jest do spełnienia najwyższych wymagań w zakresie standardów funkcjonalnych, akustycznych i estetycznych. Budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym, z mocnym naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz maksymalną efektywność energetyczną. Pod tym względem będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.

Cały kampus powstanie na terenie powierzchni 3 hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Drogowa część inwestycji realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj.

„O budowę nowoczesnego kampusu dla bydgoskiej uczelni zabiegaliśmy przez wiele lat – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego przekazywaliśmy na ten cel niezbędne grunty, zmienialiśmy plany zagospodarowania przestrzennego. Teraz przystępujemy do budowy nowych dróg, które zapewnią bezpieczny i wygodny dojazd do nowoczesnego gmachu. Nie mam wątpliwości, że to dobrze ulokowane pieniądze. Akademia Muzyczna z nowym kampusem stanie się atrakcyjnym miejscem przyciągającym do Bydgoszczy wielu młodych zdolnych ludzi. Równocześnie dzięki tej inwestycji rewitalizujemy kolejny kwartał Śródmieścia.”

W konkursie ogłoszonym przez Akademię Muzyczną zwyciężył projekt pracowni Plus 3 Architekci.

Ten piękny projekt, ze względu na wymogi akustyczne i ekologiczne jest bardzo wymagający w realizacji. Przykładem jest elewacja wraz z fasadą aluminiową. „Ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji – wyjaśnia Paweł Prażmowski, Dyrektor Kontraktu Unibep S.A. – Ponadto obiekt posiada wysokie wymogi pasywne i akustyczne. Dostawcy systemów aluminiowych nie posiadają odpowiednich dokumentów oraz badań, które umożliwiałby realizację fasady zgodnie z wytycznymi projektu. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych analiz w akredytowanych laboratoriach w Niemczech lub Szwajcarii”.

Do zakresu prac Clima Komfort należy wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej bytowej i pożarowej oraz klimatyzacji.