Uruchomienie instalacji grzewczej

Uruchomienie instalacji grzewczej miało miejsce jesienią 2014 r. Całe zadanie polegało na zmodernizowaniu dotychczasowego układu z kotłem olejowym jako centralnym źródłem ciepła dla czterech wolnostojących obiektów na terenie Rejonu. Z uwagi na zły stan podziemnej sieci ciepłowniczej łączącej wszystkie budynki, koncepcja opierała się na budowie zdecentralizowanego systemu, z niezależnym źródłem ciepła w postaci pompy ciepła w każdym obiekcie. Ponieważ poza budynkiem administracyjnym, w którym znajdowała się do tej pory kotłownia olejowa, w pozostałych nie było typowych pomieszczeń technicznych to zastosowano zewnętrzne pompy ciepła glikol/woda współpracujące z sondami pionowymi.

  1. Budynek Warsztatowo – Magazynowy: kaskada dwóch pomp ciepła NEURA S 20 EuC.
  2. Budynek Biuro Obsługi Klienta: pompa ciepła NEURA S 18 EuC.
  3. Budynek Stacji Obsługi Samochodów: pompa ciepła NEURA S 18 EuC.

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”aktualnosci-Uruchomienie instalacji grzewczej”]

Nominalna moc grzewcza zainstalowanych pomp ciepła wynosi 76 kW. Na potrzeby dolnego źródła ciepła w postaci kolektora pionowego wykonano 14 sond pionowych o łącznej długości 1054 m. Pompy ciepła zostały wyposażone w system zdalnego sterowania i kontroli WEBDIALOG, dzięki czemu są objęte opieką online 24h/dobę.

Zastosowanie pomp ciepła wpłynęło na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem budynków. Dzięki wdrożonym wysokosprawnym rozwiązaniom modernizacja układu cieplnego w Rejonie Dystrybucji Nakło zakwalifikowana została do przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. 

Efekt energetyczny modernizacji:

  • Ogrzewanie piecem olejowym – 148 351,15 kWh
  • Ogrzewanie pompa ciepła – 31 234,84 kWh
  • Oszczędności – 117 116,31 kWh

Przy rynkowej cenie energii elektrycznej dla rozliczeń dwutaryfowych roczne oszczędności wynoszą ok. 60 000,00 zł. Czas zwrotu nakładów z inwestycji to ok. 4 lata.